Ferry Pass Middle School Purpose Statement & Goals Math Gaming Game & Application Development Academy
Calendar of Events
Administration
Faculty Staff
School Counselors Counselor Connection Confidentiality Statement Counselor's Corner Individual Planning Responsive Services
Band Chorus Orchestra
Athletic Forms Basketball Cheerleading Swimming Track Volleyball
Drama Club BLT Future Business Leaders of America Student Government Association Students of the Month Yearbook
News & Events Fundraisers Reflections PTSA Contact Information Membership Newsletters Sponsors

Coaches

Coach Prince - cprince@escambia.k12.fl.us

Mrs. Tomlin - mtomlin@escambia.k12.fl.us

Swimmer, Divers and Parents:

Please congratulate our Dive Team for their awesome performance at our Divisional Dive Meet, Thursday night.

Girls:
Sydney Jernigan 2nd place
Isabella Batten 4th place

Boys:
Nataniel Augustin 1st place
David Griggers 2nd place
Bray Holley 3rd place

All of our divers qualifies for the County Championship Meet on February 25th at 5:30 p.m.

Swimming

swimbanner.jpg
Divisional Championship Results - 2/16/2018


Girls 100 Yard Medley Relay: 2nd place - Isabella Batten, Shristi Sharma, Ava McIntosh, Savannah Worley
Boys 100 Yard Medley Relay: 3rd place – Bray Holley, David Griggers, Logan Robinson, Campbell Smith

Girls 100 Yard Freestyle: 5th – Sarene Dency-Payseno
Boys 100 Yard Freestyle: 6th - Jacob Boyer

Girls 100 Yard IM: 3rd - Shristi Sharma, Ava McIntosh – (DQ) Not on back off wall
Boys 100 Yard IM: 1st - Logan Robinson, 8th - Bray Holley, 9th - Campbell Smith

Girls 25 Yard Freestyle: 7th - Ali Orlando, 9th - Kasey Mickle, 10th - Sirena Aubert, 11th - Aleah Dyess
Boys 25 Yard Freestyle: 7th - Michael Dowling, 8th – Cai’Ryan Jones

Girls 50 Yard Butterfly: (NS) - Isabella Batten (SCRATCH)
Boys 50 Yard Butterfly: 1st - Logan Robinson

Girls 50 Yard Freestyle: 3rd - Savannah Worley, 4th - Sarene Dency-Payseno, 9th - Emmalee Bordelon (NT), 10th - Sirena Aubert, 11th – Saisha Kohli, (NT)
Boys 50 Yard Freestyle: 5th – Ethan Winn, 7th Kaleb Harp, 8th Michael Dowling, 9th Cai’Ryan Jones

Girls 200 Yard Freestyle: 2nd Ava McIntosh, 5th - Forst, Sidney
Boys 200 Yard Freestyle: 3rd - Campbell Smith

Girls 100 Yard Freestyle Relay: 3rd - Sydney Jernigan, Sirena Aubert, Emmalee Bordelon, Kasey Mickle, 5th - Aleah Dyess, Sarene Dency-Payseno, Saisha Kohli, Ali Orlando
Boys 100 Yard Freestyle Relay: 5th – Ethan Winn, Cai’Ryan Jones, Jacob Boyer, Michael Dowling

Girls 50 Yard Backstroke: 8th - Kasey Mickle, 9th - Aleah Dyess
Boys 50 Yard Backstroke: 7th - Jacob Boyer, 8th - Kaleb Harp

Girls 50 Yard Breaststroke: 2nd – Shristi Sharma, 5th - Sydney Jernigan, 6th - Savannah Worley, 8th – Emmalee Bordelon
Boys 50 Yard Breaststroke: 2nd - Nataniel Augustin, 5th - David Griggers, 6th – Ethan Winn

Girls 200 Yard Freestyle Relay: 2nd – Sidney Forst, Savannah Worley, Shristi Sharma, Ava McIntosh
Boys 200 Yard Freestyle Relay: 3rd - Nataniel Augustin, Campbell Smith, Bray Holley, Logan Robinson

FERRY PASS MIDDLE SCHOOL 2017-2018 Swimming and Diving Eagles

Welcome to the Ferry Pass Middle School Swim & Dive Team Webpage. At Ferry Pass Middle School we encouraged excellence in our athletes by providing a challenging, enjoyable and rewarding environment that fosters team unity, personal development, sportsmanship, discipline and self-reliance.

IMG_8168.jpg